28.03.2016

PURO x ELLE Decoration: Młodzi na Start!

Ruszył konkurs „Młodzi na start!” dla młodych projektantów. Już od pięciu lat redakcja ELLE Decoration promuje i wspiera wschodzące talenty sztuki wzorniczej. PURO z przyjemnością partneruje temu przedsięwzięciu. Na prace odpowiadające na temat tegorocznej edycji „minimalizm” jury czeka do 20 maja. Wyróżnione projekty zostaną zaprezentowane podczas wystawy pokonkursowej w ramach festiwalu Gdynia Design Days.

Rozmawiamy z Małgorzatą Szczepańską, redaktor naczelną ELLE Decoration i pomysłodawczynią konkursu.

 


 

Hasło tegorocznej, jubileuszowej edycji to minimalizm. To wbrew pozorom niełatwy temat, bo z jednej strony estetyka minimalna jest wciąż modna i pożądana, z drugiej strony, dobry minimalistyczny projekt to projekt klasyczny i ponadczasowy.

Nie mogę zgodzić się ze stwierdzeniem, że estetyka minimalizmu jest modna, jak również z tym, że projekt minimalistyczny  to projekt klasyczny i ponadczasowy. Natomiast zgadzam się całkowicie z tym, że hasło tegorocznej edycji jest trudne. Minimalizm formy, przy jednoczesnym zachowaniu maksimum funkcji, jest dość złożony. Z jednej strony produkt powinien być pozbawiony zbędnej dekoracji, z drugiej, ewentualna dekoracja powinna wynikać z jego formy i funkcji, powinna być jego integralną całością, bez której produkt nie mógłby istnieć. To trochę jak w życiu - minimalizm nie ma oznaczać pozbycia się wszystkiego, co mamy, ale zredukowanie pewnych potrzeb, skupienie się na tym, co dla nas ważne i niezbędne. Wracając jednak do wzornictwa, to bez względu na temat dobry produkt to ten, który łączy w sobie w sposób wręcz idealny formę i funkcję. W przypadku hasła Minimalizm dochodzi jeszcze do głosu oszczędność formy, doboru materiałów.

 


 

Przyglądając się pracom laureatów z poprzednich lat, można powiedzieć, że są kwintesencją panujących trendów. Wielofunkcyjne zabawki dla dzieci, ceramika, mobilne meble i geometryczne lampy. Co docenia jury - zgodność z aktualnymi trendami czy odwagę w interpretacji tematu?

Jury nie interesuje zgodność z trendami, bo nie jest to nigdy główną istotą projektowania. Najważniejsza jest odpowiedź na zadanie konkursowe, sposób realizacji, jakość pracy, innowacyjność, wybór materiału i staranność wykonania. Oczywiście można w niektórych pracach zauważyć wpływy zewnętrzne, widać to m.in. w rodzaju użytych materiałów, kształtach, kolorach, ale nie jest to niczym zaskakującym, ponieważ zawsze bardziej lub mniej świadomie czerpiemy z otaczającego nas świata (ważne jest tylko, byśmy nigdy nie kopiowali innych).

 

Jakie są kryteria oceny prac konkursowych? Liczy się forma, funkcja, estetyka, zgodność z panującymi trendami czy element zaskoczenia?

O kryteriach oceny prac już wspomniałam, więc pozwolę sobie tylko na odpowiedź na pytanie, czy liczy się w ocenie element zaskoczenia. Jeśli pod tym pojęciem rozumiemy idealnie zaprojektowany produkt, zachwycający nas rozwiązaniami, podejściem do tematu, to oczywiście tak, natomiast zaskoczenie dla samego zszokowania nas, zupełnie nie jest interesujące. Przypomnę, że design powinien być funkcjonalny, nawet jeśli jest unikatowy.

  

Kto może wziąć udział w konkursie? Czy trzeba być profesjonalnym dizajnerem?

W konkursie może wziąć udział każdy, kto spełnia wymogi regulaminu. Jak sama nazwa wskazuje, konkurs Młodzi na Start jest skierowany do osób stawiających pierwsze kroki na trudnej drodze projektowania. Cudownie, jeśli mamy do czynienia z profesjonalnym podejściem do pracy projektanta.

 

Co się dzieje z wygranymi projektami? Czy mają szanse na realizację? Jak na rynku projektowym radzą sobie laureaci konkursu?

Myślę, że to, co dzieje się z projektami, jest mniej istotne niż to, co się dzieje z laureatami czy uczestnikami naszego konkursu. Wiem, że niektórzy z młodych ludzi nawiązali kontakt z producentami, niektórym konkurs dał motywację do dalszej pracy, biorą udział w innych konkursach, zdobywają nagrody, sprzedają swoje produkty, jeszcze inni założyli własne pracownie projektowe. Ale nie można zapomnieć, że konkurs to przede wszystkim możliwość konfrontacji z innymi, sprawdzenia swoich możliwości, spotkania z ludźmi z branży, jest też szansą na pokazanie swoich prac w międzynarodowym magazynie. Niestety, to dopiero początek drogi; co zrobią młodzi projektanci z tym początkiem, zależy w dużej mierze od ich uporu, umiejętności i oczywiście szczęścia.

 


 

Jaki projekt najbardziej zaskoczył jury w ciągu 5 lat trwania konkursu?

Chyba najbardziej zaskakuje nas brak samokrytycyzmu i niczym nieuzasadniona pewność, że stworzyło się coś wyjątkowego, przy jednoczesnym lekceważeniu zasad technologicznych. Ale to oczywiście dotyczy ludzi, a nie samych projektów. Tak więc jeśli chodzi o projekty, to odpowiem tak: zawsze sprawia mi ogromną frajdę, kiedy widzę w pełni profesjonalnie wykonane prace: dobrze zaprojektowane, estetyczne i funkcjonalne. Myślę sobie wtedy: dlaczego nie mamy więcej kasy na nagrody. Dlaczego nie mogę indywidualnie nagrodzić jeszcze tej lub innej pracy. Proszę mi wierzyć, było kilka takich, które z przyjemnością miałabym we własnym domu. Marzy mi się, że kiedyś wystawę Młodzi na Start, na żywo, uda mi się pokazać mojej międzynarodowej rodzinie Elle Decoration.

 

 

fot. projekty nagrodzone podczas zeszłorocznej edycji, zdjęcie tytułowe: Kolekcja Koło, Gabriela Sienkiewicz / archiwum ELLE Decoration

 
 

x

Subscribe to our mailing list

*indicates required