17.12.2016

PURO Inspirations: Polski design nie od święta

Polski design ma się doskonale - pojawia się coraz więcej dobrze zaprojektowanych, funkcjonalnych i estetycznych produktów, które świetnie odnajdą się w każdym domu. Redakcja PURO pilnie obserwuje to, co dzieje się na polskim rynku projektowym. Dlatego nie mogło nas zabraknąć na święcie polskiego designu - Łódź Design Festival. Specjalnie dla Was w Łodzi wypatrzyliśmy perełki, które sprawią radość bliskim - i wam samym! - nie tylko pod choinką. Korzystajcie z naszego przewodnika przez cały rok. Wspierajcie polskich projektantów i lokalną, rzemieślniczą produkcję. Warto!

 


 

Ceramika i węgiel. AOOMI Design Studio

Dwie unikatowe kolekcje ceramiki - Dust i Mess - powstały jako efekt eksperymentu. Mess to naczynia z nakrapianym barwnikiem z węgla roślinnego, Dust - z zatopionymi cząsteczkami węgla. Projektantki postawiły przed sobą ambitne zadanie - kultywowanie lokalności i wykorzystanie tradycyjnego materiału - węgla. Udało się! Kolekcje powstały w małym zakładzie rzemieślniczym na Śląsku, i pomimo wdrożenia na dużą skalę, zachowują unikalny, odręczny charakter. Aoomi to finalistki konkursu “make me!” podczas Łódź Design Festival. Miejcie na nie oko, niedługo otwierają sklep internetowy.

aoomistudio.com

 


 

Wokół człowieka. august design studio

Irina Girshina i Olga Milczyńska zaczęły rozmawiać o wspólnej pracy w upalne dni sierpnia, obie zafascynowane postacią Agusta Standera, fotografa i badacza kultury. Nie mogło być więc inaczej: nazwa studia określa ich fascynacje oraz kierunek działania: “August jest cierpliwy, bada otoczenie, dzieli się radością oraz pięknem”. Olga i Irina tworzą ceramikę i przedmioty codziennego użytku, zajmują się fotografią i sztuką. Stworzyły m.in. kolekcję 10/960, zwaną popularnie siwakami, we współpracy z rzemieślnikami z Medyni Głogowskiej. Ich ciemnoszara barwa to efekt specjalnego procesu wypalania w piecu kamiennym. Siwaki zostały odznaczone tytułem “must have” - dla najlepiej zaprojektowanych polskich produktów - podczas Łódź Design Festival. Wszystko na nich wygląda i smakuje znakomicie. Spróbujcie!

Prace Olgi można podziwiać w PURO Poznań i PURO Gdańsk, jest także współautorką instalacji - wraz ze studentami School of Form - instalacji w NIFTY No. 20.

augustaugust.pl

 

 Krucha, ale zahartowana. Huta Julia

Fantastyczny mariaż tradycji i współczesności, bynajmniej nie kruchy! Fabryka z ponad 150-letnią bogatą historią, górski krajobraz i lokalne rzemiosło - to się nie mogło nie udać. Huta Julia malowniczo położona u podnóża Karkonoszy, w Piechowicach koło Szklarskiej Poręby, wytwarza zarówno wzory nawiązujące do wzornictwa XIX wieku, jak i te osadzone we współczesnej stylistyce. Za kolekcję Metropolis autorstwa Sebastiana Pietkiewicza została wyróżniona w plebiscycie “must have” ŁDF. Huta organizuje zwiedzanie z przewodnikiem, warsztaty grawerowania czy malowania na szkle - można nawet wcielić się w rolę hutnika! Do tego świetnie zaopatrzony sklep stacjonarny (okazyjne egzemplarze i ceny!) oraz on-line. Naszą miłość do szklanej Julii przypieczętował nowatorski projekt Polski Stół, w którym  po raz pierwszy trzech polskich producentów połączyło siły (Huta Julia, Porcelana Kristoff, Manufaktura w Bolesławcu). Jurorzy plebiscytu “must have” także dali się uwieść tej fuzji, zwłaszcza w postaci Zestawu Śniadaniowego I.

hutajulia.com
polskistol.com

 

 


 

Retrospekcje. WOOD & PAPER

Wielkie brawa dla WOOD & PAPER za zaorganizowanie całej - klimatycznej! - wystawy Retrospekcje podczas łódzkiego Festiwalu. To rzecz bez precedensu - by jedna marka zauważała i promowała inne. I dostrzegała nie tylko jeden wspólny mianownik współczesnego, młodego designu - odwołania do lat 50. i 60., złotego okresu polskiego wzornictwa - ale i stworzyła nowy estetyczny front w walce o polskie wnętrza. Na wystawie, zaaranżowanej na wzór prawdziwego mieszkania, zgromadzono ponad 100 obiektów sztuki użytkowej stworzonych przez polskich projektantów: mebli, lamp, grafik, wyrobów szklanych i ceramicznych, tkanin oraz innych dodatków. Wszystkie wytwarzane są metodami rzemieślniczymi i mają przyjazne ceny. “Retrospekcje” to prawdziwa kopalnia retro skarbów!

woodandpaper.pl
facebook.com/wystawaRETROspekcje

 

Oko do designu. MUSCAT

Twórcy marki MUSCAT to prawdziwi rebelianci na polskim rynku projektowym. Dlaczego? Rewolucyjnie skrócili drogę dystrybucji - od projektu przez produkcję prosto do sprzedaży, omijając pośredników. Bo “wierzą, że każdy ma prawo patrzeć na świat przez doskonałej jakości okulary za ułamek ceny”. Od dziś nie trzeba więc wydawać kroci na świetne oprawki, a można wspierać świadomą produkcję i konsumpcję. MUSCAT to laureaci tytułu “must have” ŁDF. Wygląda więc na to, że mają niezłe oko do designu.

muscat.pl

 

 


 

Od rana do wieczora. MANY MORNINGS

Projektowa rewolucja przebiega od stóp do głów. Bo stopom także należy się uwaga! Wytrwale dźwigają ciężar codzienności od rana do wieczora. Skarpety MANY MORNINGS to fuzja dziesięcioletnich doświadczeń łódzkiego włókiennictwa, regionalnych pasji i unikalnego podejścia do designu. Twórcy marki łamią schematy skarpetkowej branży, wprowadzając skarpety "nie do pary", pomagają także potrzebującym, rozdając skarpety w ramach akcji SHARE A PAIR! Produkują we własnej fabryce kultywując rzemieślnicze tradycje. MANY MORNIGNS otrzymało oczywiście tytuł “must have” ŁDF. Do pary czy nie, chcemy je wszystkie!

manymornings.com

 

 

 

Jeden do jednego. HUGBAG

Iście piłkarskie zagranie - pojawia się strzał w dziesiątkę i za chwilę odpowiedź. Jeden świetnie zaprojektowany produkt stymuluje do stworzenia następnego. HUGBAGi to etui dla iPada firmy Apple wykonane z naturalnej skóry najwyższej jakości, wyprawianej w tradycyjny sposób z zachowaniem oryginalnej struktury lica. Markę założyło dwóch przyjaciół, których łączy imię (Radek po dwakroć!) i pasja do kaletnictwa. Chce nam się użyć jeszcze jednego (niemalże) piłkarskiego sformułowania - perfect match! HUGBAGi mają nieodparty retro urok (jesteśmy przekonani, że nie powstydziłby się ich sam Don Draper!), łączący klasykę ze współczesnością. Ale… remis to nie zawsze satysfakcjonujący wynik, więc Hugbagowa rodzina ładnie się rozrasta.

hugbag.pl
 

 

 

Design, który znika. SEEM SOAP

Stworzyć design, który, choć piękny, znika w miarę użytkowania. To niemałe wyzwanie dla twórczego ego! Tego ryzyka podjęły się projektantki Lehmann Mathilde i Sée Valentine, finalistki konkursu “make me!” ŁDF. Chciały skupić się na przedmiocie, który jest obecny w życiu wszystkich i który można wymyślić od nowa pod kątem koncepcji i produkcji. Zanalizowały kształty, kolory i ergonomię ludzkich gestów. I stworzyły projekt unikalny - mydło, które jest rzeźbą, zyskującą nowe oblicze w dłoniach użytkownika. Mydła są ręcznie wytwarzane przez projektantki w ich paryskim studio, z naturalnych składników. To jedyny wyjątek w naszym zestawieniu, ale jakże piękny! Możecie je kupić tutaj.

seemsoap.fr

 


 

 

Plantacja. Alicja Patanowska

Projektantka rozpoczęła pracę nad projektem spontanicznie - spacerując nad ranem po ulicach Londynu, zbierając szklanki, pozostałości hucznych wielkomiejskich nocy. Było ich mnóstwo! Zbieractwo przekształciło się w projekt Plantacji, porcelanowych komponentów do szklanek umożliwiających hydroponiczną (z użyciem wody, bez ziemi) hodowlę ziół i roślin ozdobnych. Projekt nareszcie doczekał się szerszego wdrożenia - we współpracy z fabryką porcelany Kristoff. Odznaczony tytułem “must have” ŁDF. Zatem, drodzy, nie ma cienia wątpliwości, do hodowli! Jeszcze tylko się pochwalimy, że praca Alicji z kolekcji STRATUM znajduje się w lobby PURO Poznań. Duma!

patanowska.pl
porcelana-kristoff.pl

 

 


 

Zgub się z NIEMAPĄ

NIEMAPA to seria ilustrowanych przewodników dla rodzin w graficzny sposób przedstawiających najważniejsze miejsca, lokalną kulturę, kuchnię, charakterystyczne słowa i ciekawostki. Piękne ilustracje Studia Ładne Halo i kreatywne zadania Grupy Mamy (tworzą ją Joanna Studzińska i Małgosia Żmijska, do niedawna Dyrektor Artystyczna ŁDF) zachęcają do aktywnego poznawania okolicy na rodzinnych spacerach. NIEMAPY powstają w procesie ko-kreacji z mieszkańcami po to, by oddać niepowtarzalny charakter każdego miasta. “Zniemapowane” zostały już Poznań, Łódź, Rzeszów, Wrocław i Lublin. Weź NIEMAPĘ i chodź na spacer!

niemapa.pl

 

Sięgaj z nami po inspiracje ze świata polskiego designu!

 

x

Subscribe to our mailing list

*indicates required