29.08.2014

POZNAŃ: Unikalne tkaniny Gemmy Kay Waggett

Podczas letnich pokazów RCA 2014 kuratorzy Double Decker odkryli młodą artystkę technik włókienniczych Gemmę Kay Waggett. Artystka tworzy łącząc techniki ściegu i sitodruku. Jej dzieła są pełne nowego, niespotykanego wyrazu. Dlatego właśnie Double Decker nie zastanawiając się długo, zamówił dwie prace tej artystki, które ozdobią apartamenty poznańskiego PURO.

Gemma opowiedziała nam o swoim pracowitym lecie oraz o ekscytującej współpracy z poznańskim PURO:

Czym się zajmowałaś po tym, jak ukończyłaś Royal College of Art tego lata?

Od momentu ukończenia studiów na RCA w lipcu, pracowałam nad kilkoma ekscytującymi projektami. Pracowałam nad zamówieniem PURO, zaprojektowałam też szereg wzorów tkanin kuchennych dla „The Poundshop” (nowej placówki Au Pont Rouge w Petersburgu) (thepoundshop.org) przygotowuję kolekcję na London Design Festival w Ventura, Design Junction, gdzie przedstawię moje projekty dyplomowe (w wersji uzupełnionej), przygotowuję się także do ‘Making Exhibition’ w Material Lab na Great Titchfield Street (material-lab.co.uk)

 

 

Twoja praca polega na łączeniu różnych procesów – opowiesz nam o tym? Jaki będzie Twój następny krok?

W moich pracach wykorzystuję: druk, haft, collage, malowanie na tkaninach, także oznaczanie i tworzenie wzorów - kluczowe elementy sitodruku (który leży u podstaw mojej pracy). Nauczyłam się sitodruku prawie dziesięć lat temu, w szóstej klasie podstawówki. Zanim dostałam się do Royal College of Art, uzyskałam licencjat z druku na tkaninach z Central Saint Martins. W Royal College of Art zapoznałam się z cyfrową hafciarką, zaczęłam tworzyć kompozycje na ścieg, często łącząc haft z sitodrukiem. W swojej pracy dążę do łączenia technik tradycyjnych i współczesnych, chciałabym także odtworzyć ręcznie techniki cyfrowe. Moim najnowszym marzeniem jest własna hafciarkę, dzięki której mógłabym w domowym zaciszu, odkrywać potencjał ściegu i jego połączenia z sitodrukiem.

 

Twoje dwa dzieła, wystawione w PURO ukazują Twój wyjątkowy styl. Jak wyglądała Twoja praca nad zamówieniem dla PURO?

Zamówienie Double Deckera dla PURO jest dla mnie ogromną szansą, która pozwoliła mi stworzyć największą dotychczas pracę hafciarską, jest ona powiększeniem jednej z prac próbnych, które znajdują się w mojej kolekcji ‘Beyond Woven’. Opracowałam także wzór uzupełniający, wykonany sitodrukiem, który został wykorzystany przez Double Decker, jako górna warstwa położona na wzór kolekcjonerskiego Plakatu Polskiego. Jako młoda projektantka cieszę się, ze moje prace są wystawiane, a nowoczesne otoczenie i wystrój PURO są spełnieniem moich oczekiwań i ambicji zawodowych.

 

gemmakaywaggett.com/

 

x

Subscribe to our mailing list

*indicates required