25.07.2014

POZNAŃ: Sztuka graffiti według Dominika Bułki w poznańskim PURO

Graffiti na pociągach, wiadomości z dawnych czasów, wysyłane od miasta do miasta, od kultury do kultury. Tę atmosferę transformacji i komunikacji teraz znajdziecie w PURO.

Kuratorzy wystawy, Double Decker, szukając ciekawych przedmiotów w sklepach z antykami odkryli model pociągu intercity, zaprojektowany przez Kennetha Grange (twórcę londyńskiej taksówki). Double Decker zlecił polskiemu artyście Dominikowi Bułce indywidualizację pociągu dla PURO, z wykorzystaniem współczesnego stylu graffiti. Zaowocowało to swawolnym dziełem, które symbolizuje międzynarodowy i zmieniający się charakter tego tętniącego życiem miasta.

Ilustrator Dominik Bułka podzielił się z nami swoimi przemyśleniami o projekcie:

Co myślisz o środku przekazu jakim jest sztuka graffiti?

Napisałem na ten temat pracę dyplomową na akademii. Wybrałem całokształt Street Art jako temat mojej pracy, więc mogę śmiało powiedzieć, że jestem miłośnikiem tego rodzaju sztuki. Myślę, że po szale sprzed lat, street art i graffiti wciąż cieszą się w Polsce sporą popularnością. Szukając obrazów Street Art w Internecie, można znaleźć także dzieła polskich artystów. Ja też próbowałem pracować ze sprejem w puszce... Muszę powiedzieć, że to wymaga umiejętności, których ja, niestety, nie posiadam. Jak się głębiej zastanowię, to może powinienem przespacerować się po moim mieście i poszukać murów, które zniszczyłem swoimi bazgrołami.

Czy pociąg to dobry materiał na wyrażenie Twojego ilustratorskiego stylu? Jak Ci się pracowało na miniaturowym, a jednocześnie kultowym intercity zaprojektowanym przez Kennetha Grange?

Byłbym zachwycony, gdyby ktoś udostępnił mi na kilka miesięcy prawdziwy pociąg do zabawy. Dzięki temu przedsięwzięciu poruszamy temat czegoś, co odstrasza ludzi na stacjach. Nigdy nie myślałem o projektowaniu pociągów jako o sztuce, ani o samych projektantach.  Być może powinniśmy poświęcić więcej uwagi tej sprawie. Znane są nazwiska niektórych projektantów samochodów, ale pociągów... A co z rowerami, pociągami miejskimi, autobusami?

x

Subscribe to our mailing list

*indicates required