13.01.2016

POZNAŃ: Nowy Jork i Dziewczyna

Przestrzeń miasta, przestrzeń sztuki. Pełna utartych schematów, wymyślonych już ścieżek, ludzi, życia. Gdzie w tej scenerii jest miejsce na kobiecą postać? O to pyta Izabella Gustowska swoją najnowszą wystawą Nowy Jork i dziewczyna w poznańskiej galerii Art Stations. Tytułową bohaterką wielowarstwowej opowieści jest Josephine Hopper, zapomniana artystka, żona i modelka amerykańskiego malarza Edwarda Hoppera. Optyka Josephine jest pewnym filtrem, osią narracji, przez którą swobodnie przepływa cały orszak kobiecych postaci, fascynacji i wspomnień artystki.

Scenerią opowieści jest Nowy Jork, gdzie żyli i pracowali Hopperowie. Gustowska przez kilka miesięcy również doświadcza życia w sercu artystowskiej metropolii - w 2013 wynajmuje studio w słynnej przestrzeni dla artystów Westbeth. Tam szuka współczesnej Josephine H., portretując dzisiejsze mieszkanki miasta, chłonąc zewsząd, jak sama mówi “gotowe już obrazy”. Z materiału nakręconego podczas poszukiwań powstała monumentalna wideoinstalacja "Przypadek Josephine H." (jej wersja filmowa zostanie pokazana w czasie trwania wystawy)

 

 

Drugi, komplementarny składnik ekspozycji, to filmowy notatnik artystki z okresu pracy nad projektem. Składają się nań słowa i obrazy - zapisywane, wypowiadane, cytowane. Pojawiają się ważne dla Gustowskiej prace innych twórczyń np. zdjęcie Evy Rubinstein pokazujące Diane Arbus w Westbeth (1971), obiekty (kapelusz przywieziony z Nowego Jorku, biograficzna książka o Edwardzie Hopperze autorstwa Gail Levin), i wpleciony w wirtualno-realne opowieści kanon inspirujących kobiecych postaci, między innymi Sylvia Plath, Diane Arbus, jedna z uczennic Gustowskiej Ada Karczmarczyk, autorka biografii Hoppera Gail Levin, twórczyni kanonicznego dzieła sztuki feministycznej The Dinner Party Judy Chicago, czy Ada – modelka z obrazów Alexa Katza.

Wystawę w trzypoziomowej galerii otwiera manifest artystki, która, zaopatrzona w “cyfrowe” gogle, wygłasza swoją definicję wirtualności. To nie światy stworzone przez projektantów i inżynierów, a nasza własna wyobraźnia i pamięć stanowią doskonałe narzędzia twórczości i interpretacji. Wirtualna dynamika splata prawdę i fikcję, pamięć i niemoc, wyobrażenie i realność.

Szukając Josephine H., Gustowska szuka samej siebie. Artystka pyta o rolę kobiety w świecie sztuki i w świecie w ogóle. Czy kobieta może się spełnić? Wypełnić własną, przez siebie napisaną, rolę?

 


 

Wystawa potrwa jeszcze do 7 lutego. A w najbliższy piątek, 15 stycznia, odbędzie się projekcja filmu "Przypadek Josephine H…", z dyskusją, którą poprowadzi kuratorka wystawy, Agata Jakubowska.

 

Więcej o wystawie słowami samej artystki: Noworojskie poszukiwania Josephine Hopper

 


 

x

Subscribe to our mailing list

*indicates required