18.11.2016

POZNAŃ: Michał Szlaga. ICH

Michał Szlaga, artysta-fotograf związany przede wszystkim z Gdańskiem, pokazuje swoje prace w Poznaniu. Na wystawę "ICH - Michał Szlaga" zaprasza Galeria Fotografii pf mieszcząca się w Centrum Kultury Zamek.

Michał Szlaga fotografuje Polskę i przede wszystkim Polaków: stoczniowców, górników, prostytutki, żołnierzy, księży, harcerzy, polityków ‒ ludzkie legendy i ludzkie ruiny. Fotografuje także artystów i artystki. W ostatnich latach był świadkiem, dokumentatorem, ale także współtwórcą wielu głośnych akcji artystycznych.

Kiedy Paweł Althamer przebrany za Koziołka Matołka przemierzał ulice San Paolo ‒ to Szlaga robił zdjęcia.

Kiedy Honorata Martin zanurzała się zimą w lodowatej rzece ‒ to Szlaga robił zdjęcia.

Kiedy Piotr Uklański pozował jako male hero na Greenpoincie ‒ to Szlaga robił zdjęcia.

Kiedy Jerzy Bohdan Szumczyk pod osłoną nocy wystawiał nielegalnie rzeźbę „Komm, Frau” ‒  to Szlaga robił zdjęcia. 

Wystawa w Galerii Fotografii pf stanowi swoisty przegląd fotografii, które Michał Szlaga stworzył dla innych artystów. Fotografie te w rozmaity sposób funkcjonują w obiegu obrazów ‒ bądź jako autonomiczne dzieła sztuki, bądź jako ilustracje prasowe ‒ w zależności od umiejscowienia odgrywając odmienne role w procesie kreowania znaczeń. Zestawienie ze sobą tak wielu różnych realizacji uwypukla oryginalny styl Michała Szlagi, który na każdej z fotografii zostawia własny ślad. Za wieloma „ich”, kryje się jedno „ja” (niem.: „Ich”).

Na wystawę zapraszamy tym bardziej, że Michał Szlaga to jeden z naszych PURO artystów. Jego praca "Shipyard 2002" zajmuje honorowe miejsce w lobby hotelu PURO Gdańsk. Obiecujemy wywiad z Michałem po wernisażu!

 

fot. PURO Hotels

 

 

ICH - Michał Szlaga
Galeria Fotografii pf

wystawa z cyklu “non-fiction"
kuratorka: Dorota Walentynowicz

3.12.2016-8.01.2017
wernisaż wystawy: 2.12.2016 (piątek) | g. 19

więcej informacji: www.zamek.poznan.pl

 

fot. J. B. Szumczyk, “Lisowczycy”, fotografował M. Szlaga 

 

x

Subscribe to our mailing list

*indicates required