14.08.2015

POZNAŃ: Klasyka i riffy

Muzyka Poznania? W sierpniu - dźwięki gitary! Już niedługo wybrzmią w całej Wielkopolsce za sprawą unikalnego w skali Europy wydarzenia - Akademii Gitary. Podczas festiwalu zakosztujemy mnogości gatunków - zarówno samego instrumentu, jak i muzyki wydobywanej z jego strun.

Klasyka, jazz, flamenco, a nawet alternatywa zabrzmią w otoczeniu najpiękniejszych miejsc województwa. Festiwal już od ośmiu lat dociera z sześcioma strunami do kilkudziesięciu miejsc Wielkopolski, co czyni go jedynym w Europie wydarzeniem muzycznym z gitarą na pierwszym planie o tak dużym zasięgu i wysokiej randze.

 

 

Festiwal otworzy nie lada gratka - koncert inauguracyjny z udziałem francuskiego wirtuoza akordeonu Richarda Galliano, wybitnego gitarzysty klasycznego Łukasza Kuropaczewskiego (zarazem Dyrektora Artystycznego festiwalu) oraz orkiestry Teatru Muzycznego pod batutą Krzesimira Dębskiego. Podczas inauguracji będzie miała miejsce polska premiera kompozycji Petite Concerto autorstwa Aleksandra Tansmana. Kompozycja zostanie prapremierowo wykonana 14 sierpnia w Archikatedrze w Gnieźnie oraz dzień później w poznańskiej Auli UAM.

Jakich artystów usłyszymy podczas festiwalu?

Jak zawsze, są to wybitne postaci muzycznego świata, poruszające się w obrębie różnorodnych gatunków muzycznych: klasyki, a także flamenco, jazzu, rocka i bluesa. W gronie tegorocznych artystów znaleźli się m.in. Marek Napiórkowski, Atom String Quartet, Woch & Guzik Duo, Petrit Çeku, Adriano Del Sal, Krzysztof Meisinger, Tomasz Zawierucha, Duo Arpeggione oraz Daniel Spaleniak. Wyjątkowy koncert zagra 22 sierpnia światowa gwiazda muzyki flamenco - Gerardo Núñez.

PURO z wielką przyjemnością partneruje Akademii Gitary. 28 sierpnia odbędzie się w PURO Poznań koncert niezwykłego akustycznego duetu Riffertonektóry zdobył już uznanie publiczności i jurorów kilku znaczących konkursów muzycznych w Polsce. Wstęp wolny, serdecznie zapraszamy!

 

 

Akademia Gitary ma także wymiar edukacyjny. Kursy Mistrzowskie to wyjątkowa okazja do szlifowania swojego talentu pod okiem cenionych na świecie, wybitnych muzyków i pedagodów. Zapisy na kurs (23-29 sierpnia, Jarocin) trwają!


Kulminacją działań popularyzujących gitarę – stanowiących główną misję festiwalu - jest Happening Gitarowy na poznańskim Starym Rynku, gromadzący rok rocznie kilkuset amatorów tego instrumentu. Happening to zarazem największe wydarzenie w programie Akademii Gitary. Planowana na 30 sierpnia 2015 impreza każdego lata gromadzi w jednym miejscu kilkuset amatorów sześciu strun. Na Happeningu zagrać może dosłownie każdy! Wystarczy naprawdę niewiele – gitara klasyczna, elektryczna, ukulele… i dobre chęci. Tegorocznym utworem będzie „Don’t worry, be happy” z repertuaru Bobby'ego McFerrina.

 Informacje o biletach

Wstęp na większość wydarzeń jest darmowa. Bilety na Inaugurację Festiwalu oraz koncert mistrza flamenco Gerardo Núñeza są dostępne w serwisach: www.eBilet.pl, www.bilety24.pl oraz w poznańskim CIM.

 

--

Więcej informacji o festiwalu oraz jego szczegółowy program na www.akademiagitary.pl oraz www.facebook.com/akademiagitary.festiwal

 

 

 

fot. materiały prasowe organizatora: Agata Ożarowska-Nowicka, Zuzanna Szczerbińska 

 

x

Subscribe to our mailing list

*indicates required