04.11.2014

POZNAŃ: Festiwal Tkanin. Po raz pierwszy w Polsce!

„Tkanina to cicha bohaterka każdego dnia, widoczna, ale nieuświadomiona obserwatorka codzienności, szara eminencja designu”.

To myśl przewodnia Festiwalu Tkanin, który odbędzie się w poznańskim centrum innowacyjności Concordia Design w weekend 14-16 listopada. PURO Hotel z przyjemnością partneruje festiwalowi, który jest pierwszym wydarzeniem w Polsce dedykowanym tkaninom! Program zapowiada się niezwykle bogato: będzie wystawa, warsztaty, wykłady, performance, działania w przestrzeni miejskiej. Rezerwujcie czas w listopadowy weekend, by ocieplić nieco aurę wokół siebie!

 

 

Idea

Pomysł na stworzenie Festiwalu Tkanin powstał z potrzeby pokazania potencjału polskiej tradycji tekstylnej oraz światowych trendów, możliwości projektowych i użytkowych, jakie na co dzień stwarza tkanina. Główną ideą tego wydarzenia jest wymiana doświadczeń między użytkownikami tkanin, jej producentami i projektantami. Pomimo swojego profesjonalnego charakteru wydarzenie zaangażuje nie tylko tych, którzy świat tkanin i designu znają od kuchni.

 

 

Konteksty

Premierowa edycja Festiwalu nosi nazwę Konteksty łącząc różne obszary, w których tkaniny grają główną rolę. Będzie mowa o roli tekstyliów we wnętrzach, tkaninie jako tworzywie artystycznym, stylizacyjnym, a nawet… marketingowym. „Niewidzialny” uczestnik życia może być nieskończonym źródłem inspiracji. Program zbudowano w taki sposób, aby uruchomić przestrzeń miejską  – w końcu tkanina uczestniczy w codzienności absolutnie każdego z nas. Aby tego doświadczyć, mieszkańcy Poznania na małych skrawkach materiału będą zapisywać swoje życzenia i wieszać je na drzewach. Ambicją organizatorów jest także włączenie w to wydarzenie innych miejsc związanych z sztuką, designem czy historią włókiennictwa.

 

 

Ludzie

Festiwal to ludzie – kuratorka Festiwalu, twórczyni i pasjonatka tkanin Małgorzata Bernady zaprosiła ekspertów, którzy będą dzielić się swoim doświadczeniem m.in.: Aleksandrę Gacę – projektantkę tekstyliów i tkanin (jej siedziska to prawdziwe perełki w przestrzeniach PURO Hotels!), dr Dorotę Taranek prezentującą swoje żakardy i ręcznie malowane jedwabie w galeriach w Polsce i za granicą, przedstawicieli najlepszych światowych marek tkanin, np.  Andre Stevensa – dyrektora artystycznego holenderskiego KOBE. Festiwal odwiedzi też dr Andrew Hebden – wykładowca znanej, angielskiej szkoły artystycznej. Wydarzeniem Festiwalu będzie także art performance francuskiego duetu ID Textile, który za pomocą obrazu i muzyki ożywia tkaniny  pokazując swoje spektakle na całym świecie.

 

 

Kawa w PURO!

Podczas trwania Festiwalu tkanina silnie „zaznaczy swoją obecność” w ramach ekspozycji i na spotkaniu przy kawie w lobby PURO Hotel Poznań (16 listopada w samo południe!), natkniemy się na nią także w muzeum, w parku czy na uczelni. Punktem centralnym wydarzenia będzie wernisaż wystawy tkanin. Zainauguruje go artystyczny performance grupy ID Textile oraz kuratorskie oprowadzanie.

 

 

Poznajmy się bliżej

Festiwal Tkanin nie jest wydarzeniem branżowym, choć oczywiście będzie można spotkać na nim producentów tkanin czy projektantów. To przede wszystkim okazja, żeby każdy, nie tylko profesjonalista, mógł o tkaninie dowiedzieć się czegoś więcej. Stąd dbałość o to, aby stworzyć ofertę warsztatową absolutnie dla wszystkich. Znajdą się w niej warsztaty z druku jedwabnych apaszek, które będą własnoręcznie dekorowane wzorami (poprowadzi je Justyna Medoń – artystka i pasjonatka pracy z tkaninami), warsztat z doboru wzorów Ewy Kostery, czy spotkanie o baśniowym tytule: Wątek i Osnowa czyli tajemnice tkackiego krosna, pod kuratelą Witolda Przewoźnego i Lucyny Grupy w Muzeum Etnograficznym.

 

 

Pobawmy się z tkaniną!

Dzieci są doskonałymi twórcami! Wraz z rodzicami będą mogły wziąć udział w warsztatach z naturalnego barwienia tkanin prowadzonych przez Natalię Całus (wstęp wolny!), lub wspólnie pobawić się w specjalnie zorganizowanej przez Warsztaty Agaty - Krainie Tkanin - gdzie wielość faktur i kolorów zaspokoi każdą, niekoniecznie najmłodszą, ciekawość!

 

Wstęp na wszystkie wykłady jest wolny, udział w warsztatach i  potwierdzenie wzięcia udziału w wykładzie należy zgłaszać pod adresem mailowym biuro@festiwaltkanin.pl w tytule wpisując temat wykładu lub warsztatu.

Program Festiwalu i szczegółowe informacje dostępne są na stronie wydarzenia www.festiwaltkanin.pl

 

 

x

Subscribe to our mailing list

*indicates required