08.08.2014

KRAKÓW: Miasto z historią. Intrygująca Nowa Huta

To ciekawe krakowskie przedmieście może stać się bogatym źródłem przeżyć wizualnych i kulturalnych, których warto doświadczyć odwiedzając Kraków.

Wybudowana po Drugiej Wojnie Światowej Nowa Huta miała być spełnieniem utopijnych marzeń dla narodu polskiego. Nowa Huta była ufundowana przez Związek Radziecki, prezent ten miał się stać symbolem raju dla klasy robotniczej, a także wizualną i funkcjonalną wizytówką ideologii komunistycznej. Kształty i architektura Nowej Huty w opozycji do krakowskiego tradycyjnego stylu, reprezentują styl tamtej epoki - socrealizm. Nawet jeśli miejsce to nigdy nie stało się „rajem dla klasy robotniczej”, dziś zdobywa ono popularność dzięki swojej wyjątkowej historii i estetyce. 

Jeżeli rzucimy okiem na ściany restauracji krakowskiego PURO, to znajdziemy tam wystawę fotografii Tomasza Wiecha, poświęconą ukrytemu pięknu Nowej Huty. Na jednym ze zdjęć widzimy porzucony teren sportowy, który nasuwa wspomnienia burzliwej przeszłości, jest to też miejsce pełne niepojętego współczesnego uroku.

www.tomaszwiech.com

x

Subscribe to our mailing list

*indicates required