30.01.2017

KRAKÓW: Logika lokalności. Norweski i polski współczesny design

Jakie są punkty styku polskiej i norweskiej kultury? Kuratorki wystawy w krakowskim Międzynarodowm Centrum Kultury postanowiły odpowiedzieć na to pytanie poprzez design. Blisko 100 prac współczesnych projektantów z Polski i Norwegii udowadnia, że wspólny mianownik obu kultur to lokalność: czerpanie z tradycji i rzemiosła a także idde zrównoważonego rozwoju.

Lokalność we współczesnym designie oznacza kreatywne czerpanie inspiracji z tego, co najbardziej charakterystyczne dla danego miejsca, jego krajobrazu, topografii, klimatu, pamięci, nie zaś folklor i dosłowne odwzorowywanie ornamentu i ludowej formy. A wszystko to z szacunkiem dla miejscowej tradycji i zwyczajów.

Wystawa przybliża jeden z ważnych trendów zarówno w polskim jak i norweskim designie, jakim jest projektowanie wykorzystujące rodzimą tradycję warsztatową i materiałową, jak również idee zrównoważonego rozwoju. Ekspozycja będzie próbą ukazania wzajemnych polsko-norweskich korelacji i punktów stycznych w designie ostatnich 15 lat. Ilustracją tego zagadnienia będą prace zarówno już nagradzane i uznane w świecie jak, i te najnowsze.

Wystawa zaprezentuje blisko 100 prac kilkudziesięciu młodych polskich i norweskich designerów; meble, biżuterię, modę, a także mniej oczywiste obiekty, takie jak na przykład stojaki do rowerów.

 

 

Wśród designerów, których projekty zostaną zaprezentowane w Galerii MCK znaleźli się m. in.: Jan Lutyk, Karina Królak, Joanna Rusin, Jan Godlewski, Paweł Jasiewicz, Agnieszka Czop, studio Malafor, AP Dizajn, Fivetimesone, Kristine Five Melvaer, Anderssen&Voll, Andreas Engesvik, Olle Petter Wullum, Stian Korntvedt Ruud, Vibeke Skar, Ida Noemi .

Wystawa zostanie wzbogacona polskimi eksponatami z Muzeum Etnograficznego w Krakowie oraz norweskimi z Sverresborg, Trøndelag Folkemuseum, które będą przykładami tradycyjnego rzemiosła – źródła współczesnych inspiracji zarówno w kształtowaniu nowych form jak i filozofii oraz strategii dzisiejszego designu.

Wystawa pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego.

 

Logika lokalności. Norewski i polski współczesny design
Kuratorki wystawy
: dr Monika Rydiger, Solveig Lønmo

Galeria MCK
Rynek Główny 25, Kraków

Czas trwania wystawy: 17.12.2016 - 26.03.2017

Godziny otwarcia galerii:
wtorek–niedziela
10:00–18:00 (ostatnie wejście 17:30)

Ceny biletów:
bilet normalny – 12 zł, bilet ulgowy – 7 zł, bilet rodzinny –20 zł

HAPPY HOUR – wstęp na wystawę za 1 zł.
W każdy wtorek i środę w godzinach 10.00–11.00 

W każdą niedzielę, w cenie biletu zwiedzanie wystawy z przewodnikiem:
godz. 12.00 w języku polskim
godz. 16.00 w języku angielskim

Wystawie towarzyszy cykl wykładów, spotkań i zajęć edukacyjnych pogłębiający i poszerzający jej tematykę.

Więcej informacji, zdjęć oraz materiałów:
www.mck.krakow.pl

 

 

fot. materiały prasowe MCK, od góry: Kristine Five Melvær, Naturpledd, 2015, fot. Per Gunnarsson; Kristine Bjaadal, Sfera, 2016, fot. Lasse FlØde; Małgorzata Knobloch, Igor Wiktorowicz (Witamina D), Stołek ½

x

Subscribe to our mailing list

*indicates required