17.12.2014

KRAKÓW: Dizajnerskie skarby pod choinkę!

Mamy dość tego, co masowe, powtarzalne, supermarketowe. W poszukiwaniu wyjatkowych smaków przeczesujemy targi, bazary, malutkie sklepiki. Szukamy rolników, małych producentów… jednym słowem stajemy na głowie, żeby znaleźć to, co zdrowe i unikalne. Nie inaczej jest z prezentami. Chcemy rzeczy z duszą, historią, mogą być nawet lekko zużyte, z odrobiną ceglastej rdzy czy zielonkawej patyny. Ważne jest jedno - by były jedyne i niepowtarzalne. A jeśli przeszukaliśmy już wszystkie lokalne pchle targi, a skarbów wciąż mało, z pomocą pospieszą nam utalentowane ręce ludzi, których pasją stało się zapomniane rękodzieło.

Kto pamięta czasy, kiedy na zagraniczne wojaże w walizce z prezentami woziło się dzieła artystów ludowych z CEPELII? Dziś sztukę użytkową tworzą nowi, miejscy rękodzielnicy, którzy zrezygnowawszy z kramów w Sukiennicach, prezentują swoje unikatowe dzieła na przeróżnych targach i bazarach. Dzięki nim przy wigilijnym stole nie obleje nas zimny pot na widok identycznej biżuterii u kuzynki. A i pod choinką będzie niepowtarzalnie!

W Krakowie miejscówek z wysmakowanym wzornictwem jest całkiem sporo, zwłaszcza w okolicach Bożego Narodzenia! Zajrzeliśmy do Wytwórni na Zabłociu, gdzie odbywał się Art & Food Bazar. Czegóż tam nie było! Torebki, paski, broszki, bransoletki, ozdoby choinkowe, gliniane rzeźby, ceramika, ciuszki i wszelakiej maści świecidełka…

Wyjątkowy reportaż z krakowskich targowisk pełnych skarbów  -  tych sentymentalnych, i tych z nową historią  -  zrealizowali specjalnie dla PURO Kasia Pilitowska (tekst) i Kacper Kałużyński (zdjęcia). Cieszcie oczy!

 

ALE TO FAJNE ozdoby świateczne w zabawnej formule

ATELIER COOKIA francuskie makaroniki

UNIKKE DESIGN

JEJE zamknięte pod szklaną kopułą autorskie grafiki

 

POLA ZAG modernistyczna, oszczędna w formie, ręcznie wykonana biżuteria  

Make Your Own Rainbow

Furious Feathers Apparel

Small People From Ceramic

konfitury AMAMAMUSI

TRASHKI czyi torby z banerów reklamowych krakowskich wydarzeń kulturalnych

 

 

 

x

Subscribe to our mailing list

*indicates required