26.03.2015

Idzie nowe! Bezszumowe, cyfrowe...OFF RADIO KRAKÓW

Czy w dzisiejszych czasach nadal priorytetem jest dążenie do szybkiego przekazania informacji? Czy może działa coś zupełnie innego: przesyłanie na odległość przyjemności… Ot, robisz pstryk i zanurzasz się w rzeczach miłych, kojących lub ekscytujących. Och, nie myślcie sobie, że za chwilę usłyszcie audycję o Kamasutrze… Chwileczkę, “usłyszycie”? No tak, rzecz będzie o radiu, radiu niezwykłym.

W Krakowie pojawiła się właśnie nowa, niezwyczajna stacja radiowa. Niezwyczajna z co najmniej dwóch powodów: nadaje jedynie cyfrowo i w internecie, a jej ramówka to zaprzeczenie lecącego w eterze mainstreamu, którego wszyscy już mają dość. Nowa stacja radiowa OFF Radio Kraków jest dzieckiem publicznego Radia Kraków.

Tyle świeżości do Radia Kraków co ludzie tworzący “OFF-a” dawno nikt nie wniósł!

- skomentował podczas konferencji prasowej prezes zarządu Radia Kraków Marcin Pulit. Nową radiostację tworzy około kilkanastu osób. Okazało się też, ze namówienie kilku zapaleńców na stworzenie czegoś nowego było bardzo proste. Jak tylko rozniosło się po Krakowie, że tworzy się nowa rozgłośnia, zaczął się prawdziwy najazd na siedzibę Radia Kraków. Zgłaszali się ludzie ze świetnymi pomysłami na audycje.

 

Marcin Wandas

 

OFF Radio Kraków jet radiem muzycznym: nie ma tu klasycznych serwisów informacyjnych, najeżonych polityką i katastrofami. „Gadanie” wypełni tylko 16 procent czasu antenowego, reszta to muzyka i programy autorskie.

Do tworzenia audycji zaprosiliśmy rewelacyjnych ludzi, przesiąkniętych muzyką. Nie oznacza to jednak, że nie będziemy rozmawiać o tym, co dzieje się w mieście.

- mówi Paulina Bisztyga, kierowniczka i szansonistka, jak sama pisze o sobie na stronie radia. 

Chcemy być blisko inicjatyw tworzonych przez pasjonatów, imprez niepopartych pieniędzmi, lecz pomysłem i odrobiną szaleństwa. Zamierzamy mówić o tym, co wyznacza rytm życia miasta według naszych słuchaczy. Relacjonować i transmitować koncerty, rekomendować wydarzenia kulturalne i nowe miejsca.

- dodaje Bisztyga.

 

Paulina Bisztyga

 

Radio nas nie budzi - to dziwne, prawda? Bo poranek dla odbiorcy OFF Radio Kraków zaczyna się około 10. O tej godzinie rozpoczyna się najbardziej rozgadana audycja w ramówce nowej stacji, czyli "Przedpołudnie z off-em", którą prowadzi Ania Piekarczyk. Widać, że w ramówce maczali palce stali bywalcy znanych polskich i zagranicznych off-owych festiwali jak OFF FestivalUnsound czy Sonar, oraz miłośnicy szóstego kanału radia BBC.

OFF Radio Kraków można też słuchać za pomocą internetu i dzięki specjalnym odbiornikom cyfrowym. Jak mówi Paulina Bisztyga, twórcy radia marzą o ekspansji, by słuchano OFF-a w kawiarniach, klubach, w ciucharniach i u fryzjera. Dlatego w wielkiej akcji rozdawniczej cyfrowych odbiorników uczestniczą wszyscy twórcy radia. Szukają nietuzinkowych, lubianych, nośnych miejsc, gdzie zostawiają małe srebrne cacka i czekają na odzew.

 

 

A jest czego i kogo słuchać! W nowej stacji swoje audycje prowadzą m.in.:

 

Good Paul - DJ z 18-letnim stażem, absolwent Red Bull Music Academy w Toronto. Występował na największych festiwalach w Polsce: Heineken, Tauron, Audioriver, Boogie Brain, oraz na największym światowym festiwalu w Barcelonie - Sonar Festival.

 

 

Daniel Drumz - DJ i producent z Krakowa, na scenie obecny od 15 lat. Przez wiele lat związany z legendarnym Grammatikiem (do dziś nagrywa i koncertuje z Eldo). Autor wielu klasycznych mixtape'ów oraz kilku winylowych wydawnictw dla U Know Me Records. Występował m.in. w Nowym Jorku, Londynie, Berlinie, Dublinie, Wilnie, Pradze. Absolwent Red Bull Music Academy Bass Camp Warsaw oraz uczestnik pierwszej polskiej edycji Boiler Room. W styczniu 2015 r. ukazał się jego debiutancki album “Untold Stories”.

 

 

DJ Oliwia Ungaro - wyznawczyni kultu płyt winylowych, aktywna na polskiej scenie elektronicznej od 10 lat solo oraz w duecie Chrono Bross, który współtworzy z bratem Kinzo Chrome. Słynie ze świetnej selekcji muzycznej i bardzo dobrej techniki grania. Jej sety zawsze zaskakują dużą odwagą i oryginalnością. Najbardziej lubi surowe i mroczne brzmienie muzyki techno, kwasowość muzyki acid, głębię cosmic, prostotę electro i ciepło muzyki house.

Jacek Szubrycht - dziennikarz muzyczny: pisze o muzyce formy krótsze - m.in. w tygodniku Polityka, serwisie Red Bull Muzyka i na swoim blogu oraz dłuższe - jest autorem wywiadu-rzeki z Marylą Rodowicz oraz książek biograficznych o zespołach Slayer i Vader. Współpracuje z OFF Festivalem i kilkoma innymi muzycznymi imprezami, m.in. reprezentuje w Polsce węgierski Sziget Festival. Jest wokalistą zespołu Lux Occulta, niegdyś metalowego, obecnie… trudno powiedzieć.

 

 

Mamy jeszcze dla Was parę informacji z pierwszej ręki. Porozmawialiśmy z kierowniczką OFF Radia Kraków, szansonistką, kobietą-wulkanem o pięknym i niebezpiecznym głosie, Pauliną Bisztygą.

 

Dlaczego robić nowe radio, przecież mamy już Radio Kraków?

Radio Kraków jest świetną stacją, ale na jednej antenie nie zmieścimy wszystkiego, co chcielibyśmy przekazać słuchaczom. W OFF Radio Kraków stawiamy przede wszystkim na unikatową playlistę. Jej autorem jest Wojciech Barczyński, szef muzyczny stacji. Nie ma radia, które dysponuje taką przestrzenią i czasem na tematy atrakcyjne dla grupy ludzi, których gusta były do tej pory ignorowane. Stawiamy też na osobowości tworzące u nas autorskie audycje muzyczne, to jest zdecydowanie nasz mocny punkt.

 

Wojciech Barczyński

 

Czy cyfrowe nie znaczy mało dostępne?

Mamy nadzieję, że ludzie zaczną kupować cyfrowe odbiorniki i myślę, że już to się dzieje - to tak, jak z telewizją cyfrową. Panuje błędne przekonanie o ich zawrotnych cenach, tymczasem znaleźliśmy bardzo fajne odbiorniki już w cenie 50 zł. Tym bardziej, że odbiorniki cyfrowe dają możliwość słuchania ogromnej liczby stacji, również tych nadających w częstotliwości fm. Wyróżnia je też lepsza jakość dźwięku. Oczywiście można nas tez słuchać przez internet, gdzie niebagatelną rolę odgrywają podcasty.

Jaka jest idea, kto ma pracować w tym radiu?

Ludzie związani na różne sposoby z muzyką - dziennikarze, ale też zupełne świeżynki, dj-e, organizatorzy festiwali. Jednym słowem: pasjonaci.

Czy będą stałe wydarzenia muzyczne organizowane przez radio?

Zaczęliśmy bardzo mocnym otwarciem w najlepszym krakowskim klubie - Forum Przestrzenie - pojawiło się tysiące ludzi. To nam dało do myślenia, poczuliśmy się potrzebni. Zagrali, między innymi, nasi autorzy: Daniel Drumz, Good Paul, Peter Feegle, Kolektyw Easy Cheesy, Herbaciarz, który jest też naszym bezcennym realizatorem dźwięku, i Moment, który jeszcze nie ma u nas audycji, ale jesteśmy w trakcie budowania dj-ki i mam nadzieję, że będzie u nas bywał często. Oczywiście, że chcemy robić imprezy, być widoczni na mieście. Mamy plany i pomysły, potrzebujemy tylko czasu na ich realizację...

Jak Ty się w tym  znalazłaś: chciałaś? Wydajesz płyty, prowadzisz niejedną audycję...

Od kilku lat jestem związana z Radiem Kraków i ta więź się bardzo powoli zacieśniała. Zaczynałam od jednej audycji w duecie z Agnieszką Barańską i powoli przybywało ich więcej. Szczerze mówiąc, nie wiem sama kiedy i jak to się stało. Rozgłośnie publiczne mają za zadanie promować technologię cyfrową, a nasz Prezes Marcin Pulit chciał zrobić coś nowego, unikatowego i tak zrodził się pomysł stworzenia Off Radio Kraków, a ja zostałam zaproszona do kierowniczenia.

 

Agnieszka Barańska

 

Twoje plany, marzenia.

Nie będę rozkręcać wyobraźni. Chciałabym zwyczajnie wzbogacić ramówkę, wprowadzić więcej programów, no i żeby Off Radio Kraków miało przyzwoitą słuchalność. Takie marzenia starego radiowca, wiesz...

 

OFF Radio Kraków możesz posłuchać tutaj

 

Małgosia Płysa

 

Łukasz Konatowicz

 

Paweł Piotr Polak

 

 

Fot. Andrzej Pilichowski Ragno

 

 

 

x

Subscribe to our mailing list

*indicates required