10.06.2015

GDYNIA: "Efekty uboczne" Kacpra Kowalskiego

Jaka jest relacja między człowiekiem a naturą? Jaki wpływ na krajobraz ziemi wywiera działalność człowieka? By odpowiedzieć na to pytanie Kacper Kowalski potrzebował dystansu. Dokładnie 150-ciu metrów, bo na taką wysokość wznosi się w powietrze, by fotografować. Artysta jest także pilotem; w zasadzie to fotografia, po 20 latach latania, stała się dla niego wymówką do, jak sam to określa, bezkarnego dryfowania w powietrzu.

“Taka wysokość pozwala widzieć detale, ale i zakreśla szerszy kontekst. Zdjęcia podpisane są jedynie koordynatami geograficznymi, bo nie chcę wartościować. Każde z nich niesie ze sobą historię, którą najlepiej jest interpretować na swój własny sposób. Wtedy projekt ma wiele znaczeń" 

– mówi Kowalski.

 

 

Projekt “Efekty uboczne” to cykl fotografii lotniczych, dokumentujących przede wszystkim Gdynię i okolice, gdzie artysta mieszka i tworzy. Powstaje nieprzerwanie od 2008 roku. W tym roku Kacper Kowalski otrzymał za niego prestiżową nagrodę World Press Photo w kategorii projekt długoterminowy, a wydany w 2014 roku album pod tym samym tytułem znalazł się w tegorocznym finale Picture of the Year w kategorii „Best Photography Book Award”.

Polski fotograf jest z zawodu architektem, a od niemal 20 lat również pilotem paralotni. Specjalizuje się w fotografii z lotu ptaka, pokazując niedostępne na co dzień naturalne pejzaże i krajobrazy miejskie. Tak powstają odrealnione, niemal graficzne fotografie – obrazy, przedstawiające wzory, symetrie i asymetrie tworzone przez człowieka i naturę. Ta perspektywa była wielokrotnie nagradzana w konkursach w Polsce i na świecie, jest też doceniana przez właścicieli galerii na całym świecie, gdzie prace fotografa są wystawiane jako odbitki kolekcjonerskie.

 

 

W PURO Gdańsk z dumą prezentujemy pracę Kacpra “Toys for Boys”. Umieszczona w sali konferencyjnej, pośród “poważnych” narzędzi do pracy, nadaje pomieszczeniu nowego kontekstu, puszcza oko do odbiorcy.

Już w najbliższy piątek (12.06) w Muzeum Miasta Gdyni odbędzie się wernisaż wystawy “Efekty uboczne”, gdzie będzie można również porozmawiać z artystą. Serdecznie polecamy, zwłaszcza, że budynek znajduje się 100 metrów od plaży :) !

 

www.kacperkowalski.pl 

 

 


 

x

Subscribe to our mailing list

*indicates required