05.07.2016

Gdynia Design Days: Odzyskane

W tym roku Gdynia obchodzi swoje 90. urodziny, a Gdynia Design Days startuje z 9. edycją festiwalu. Na hasło ODZYSKANE mieszkańcy, entuzjaści designu, projektanci i młodzi przedsiębiorcy wyruszą w podróż do przeszłości w poszukiwaniu inspiracji do budowania przyszłości.

Wykorzystując uroki nadmorskiego kurortu i walory miasta portowego, GDD po raz kolejny stanie się letnią platformą wymiany myśli, miejscem inspirujących spotkań dla branży projektowej i jej odbiorców. Ofertę programową festiwalu wypełniają warsztaty, wykłady oraz wystawy. Zaprezentowane zostaną zarówno gotowe produkty, jak i dobrze zaprojektowane strategie, usługi i procesy. Ahoj i w drogę nad morze!

 

ODZYSKANE hasłem tegorocznej edycji

Hasło odnosi się do historii Gdyni, która w tym roku obchodzi swoje 90. urodziny. W 1926 roku Polska odzyskała dostęp do morza, dziś jednak nie myślimy o sobie jako kraju nadmorskim. Pragniemy ponownie odzyskać to połączenie, nie tyle geograficzne co mentalne. Chcemy odzyskać bałtyckie sąsiedztwo oraz lokalną tożsamość, świadomość i pamięć. Jednocześnie w odniesieniu do morza będziemy dążyć do odzyskania równowagi w dyskusji o tym, co ekologiczne, odpowiedzialne, mądre i zbilansowane.

 

 

Wystawa główna Odzyskane

Dla projektantów i naukowców morska głębia jest obszarem wciąż niezgłębionym, poznanym zaledwie w małym stopniu. Punkt wyjścia stanowi pytanie, jak lepiej poznać morze, by móc mądrze wykorzystać jego zasoby, jednocześnie mając na uwadze ochronę środowiska. Prezentowany zbiór prac międzynarodowych studiów projektowych, pracowni architektonicznych, firm i organizacji pokazuje różnorodność możliwości ujęcia tematu.

kuratorka: Izabela Bołoz

 

 

MANUBA - Rzemiosło Odzyskane

W tym roku GDD, jako pierwszy festiwal w Polsce, wyprodukuje serię designerskich mebli i artykułów wyposażenie wnętrz, które będą dostępne w sprzedaży podczas trwania wydarzenia. Produkty powstaną we współpracy młodych polskich projektantów z lokalnymi rzemieślnikami z Pomorza pod wspólną marką MANUBA Kolekcja GDD. Poprzez współcześnie zinterpretowane metody rękodzielnicze oglądający będą mogli poznać m.in. wielowiekową historię wyrobu ceramiki Neclów, zachowujący dla kolejnych pokoleń dorobek z Domu Rękodzieła Ludowego w miejscowości Swornegacie, kunszt i pasję z jaką pracuje kuźnia Pana Leszka Supińskiego w Gdańsku Oliwie, to w jaki sposób pan Bohdan Szczudło łączy doświadczenie artystyczne z wiedzą o drewnie, czy wreszcie to jak propagowana jest i przekazywana wiedza o ręcznym przędzeniu i tkaniu na Pomorzu.

Projektanci: Witamina D, Agnieszka Bar, Wojciech Mierzwa, Paweł Pomorski (Malafor), Paulina Ryń
Kuratorzy: Razy2 – Paulina Ryń i Jacek Ryń

 

 

Irrational Times

Polsko-szwedzka wystawa współczesnego designu, inspirowanego wzajemnymi wpływami kultury słowiańskiej i skandynawskiej na przestrzeni wieków. Eksponowane obiekty powstały na podstawie dialogu prowadzonego pomiędzy uczestnikami projektu, który przyjął formę regularnej, rozłożonej w czasie wymiany inspiracji i wiedzy. Efektem współpracy Kosmos Project i Petry Lilji są prace odzyskujące dawne techniki rzemieślnicze – tkactwo, snycerkę, słomkarstwo, naturalne barwienie, które połączone z nowoczesnymi technikami używanymi we współczesnym designie, np. drukiem 3D, prezentują nowe, zaskakujące formy.

Kuratorzy: Petra Lilja, Kosmos Project

 

 

Miasto i Las

Miasto i Las to cykl wystaw i warsztatów propagujących ochronę środowiska i postawy proekologiczne. Po raz pierwszy projekt został zaprezentowany podczas Festiwalu Design March w Reykjaviku w marcu 2016 roku. Celem wystawy jest zwrócenie uwagi na zwierzęta żyjące w miastach: ptaki, owady i ssaki i odzyskanie równowagi w miejskiej przyrodzie. Zaproszeni projektanci stworzyli budki lęgowe dla wybranych zwierząt, np. jerzyków rezydujących w ścianie tuż przy ich pracowni lub osiedlowych jeży, stając przed wyzwaniem pogodzenia życia w mieście z byciem blisko natury.

Kuratorka: Ewa Solarz

 

 

Młodzi na Start

Minimalizm interpretowany przez młodych projektantów. To właśnie temat 5. edycji konkursu „Młodzi na start”, organizowanego przez magazyn ELLE Decoration, o którym niedawno pisaliśmy. Wystawa zaprezentuje prace finalistów konkursu, a podczas wernisażu poznamy zwycięzców wybranych przez jury, składające się z cenionych praktyków: Ewy Gołębiowskiej, Marka Adamczewskiego, Tomasza Augustyniaka, Ryszarda Balcerkiewicza, Ewy Janczukowicz-Cichosz oraz Małgorzaty Szczepańskiej. W PURO Gdańsk mieliśmy zasczyt gościć jury pdoczas obrad i podjąć zacne grono specjalnie skomponowaną kolacją.

Kurator: Małgorzata Szczepańska | ELLE Decoration

 

Więcej na: gdyniadesigndays.eu
FB: facebook.com/gdyniadesigndays
Instagram: @gdyniadesigndays
oficjalny hashtag: #GDD2016

Kiedy: 1-10 lipca
Centrum festiwalowe: Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia

Zespół merytoryczny: Zuzanna Skalska, Izabela Bołoz, Agnieszka Jacobson-Cielecka, Razy2, Henryk Stawicki, Ewa Janczukowicz-Cichosz, Paulina Kisiel

 

 

 

 

 

x

Subscribe to our mailing list

*indicates required