30.08.2016

GDAŃSK: Alternativa 2016: Uszczerbki i Straty

Stocznia Gdańska to miejsce niezwykłe: nieustanna przestrzeń zmian i historycznych przełomów, skarbnica kultury materialnej i ludzkich historii. To także doskonała przestrzeń do praktyk artystycznych. Na terenach postoczniowych swą działalność - choć znacznie wykraczającą poza refleksję nad lokalną tożsamością - usytuowała Fundacja Alternativa, od kilku lat tworząca Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wizaulnych Alternativa.

Misją Festiwalu jest poszukiwanie nowych dróg dla sztuki i jej roli społecznej. Każdego roku organizatorzy, zaproszeni kuratorzy i artyści podejmują działania wzmacniające relację pomiędzy lokalnym kontekstem, problemami współczesnego świata, pracą artystów i codzienną praktyką kuratorską. Jest to program składający się z międzynarodowych wystaw sztuki, wydarzeń artystycznych, publikacji i spotkań.

Wystawa Alternativa 2016 Uszczerbki i Straty jest próbą opisu nieustającego doświadczania straty. Łączy osobiste doświadczenia człowieka z uwarunkowaniami ekonomicznymi, politycznymi i środowiskowymi. Utrata – integralności osobistej, godności, zdrowia, relacji, bezpieczeństwa, zasobów i dostępów, wreszcie życia - to jedna z rzeczy, których najbardziej się lękamy i stanowią one najbardziej traumatyczne z doświadczeń dla ludzkiej jednostki, zbiorowości i społeczności. Ten lęk jest nie tylko przez nas przeżywany, ale i zagospodarowywany politycznie. Uszczerbki i Straty odsłania fragmenty i rysuje częściowy, czasami ujęty z odległej perspektywy obraz tej rzeczywistości i tego lęku. Otwiera także fikcyjne scenariusze i poetyki straty. 
 

Anna Królikiewicz, Bez tytułu

 

Jedną z prac na wystawie jest "Bez tytułu" Anny Królikiewicz, artystki i pedagog (ASP Gdańsk, School of Form), goszczącej na łamach PURO Magazine w rubryce PURO Mood for Food. Od kilku lat prace Anny oscylują wokół zagadnienia smaku i syntestezji; ta zaprezentowana na Alternativa 2016 jest wyjątkowa. Oszczędna, operująca jedynie materią słowa i światłem. Dedykowana ojcu artystki, także w formie: krój pisma wzorowany jest na czcionce starej berlińskiej maszyny do pisania, z całym zakresem błędów, szumów i ubytków zetlałego tuszu na starej taśmie.

Warto odwiedzić halę B90 na postoczniowych terenach, gdzie usytuowana jest tegoroczna wystawa Alternativa 2016. Tym bardziej, że punkcie info dostać można książki z bogatego archiwum Fundacji, w tym wydany niedawno Błędnik Codzienności, podsumowujący za pomocą imponującego Słownika kilka lat działalności Festiwalu. 

 

Mariusz Tarkawian, Szósta Katastrofa

 

Zuzanna Janin, SHAME

 

Zuzanna Janin, VOLVO 240 Trans­for­med into 4 Dro­nes, VOLVO V70 Trans­for­med into 6 Dro­nes (Sands of Desert)

 

Karolina Breguła, Instrumenty do robienia hałasu

 

Anton Kats, Przejęcie stoczni

 

Wystawa główna Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Wizualnych Alternativa 2016 pt. "Uszczerbki i straty" dedykowana jest pamięci Konrada Pustoły (1976-2015).


Kuratorki: Livia Paldi, Anna Nawrot i Aneta Szyłak

Główny producent: Mak­sy­mi­lian Bochenek

Artyści: Anna Baum­gart, Ursula Bie­mann, Karo­lina Bre­guła, Karo­lina Brzu­zan, Ella de Burca, Gabriella Csoszo&Livia Paldi, Daniel Dres­sel, Dariusz Fod­czuk, Zuzanna Janin, Ingela Johans­son, Sven Johne, Hiwa K, Anton Kats, Anna Kró­li­kie­wicz, Hono­rata Mar­tin, Hanna Nowicka, Ekta Mit­tal, Roz­h­gar Mah­moud Mustafa, Anneè Olo­fs­son, Agnieszka Pol­ska & Witold Orski, Salam Atta Sabri, Im Heung-soon, Kata­rina Šević and Teh­nica Schweiz (Ger­gely László & Péter Rákosi), Domi­nika Skut­nik, Mariusz Tar­ka­wian, Milica Tomić. 
 

Termin: 24.06 - 15.09.2016 11-18.00 (w poniedziałki nieczynne), wstęp bezpłatny
Miejsce: Tereny postoczniowe w Gdańsku | Hala B90 

www.alternativa-gdansk.pl
www.f-alt.org

 

fot. Agata Kiedrowicz (PURO Magazine), Małgorzata Misha Szura-Piwnik

 

x

Subscribe to our mailing list

*indicates required