02.10.2015

DESIGN TRENDS: Przestrzeń wokół człowieka przyszłości

Nie ma uniwersalnej przestrzeni, w której każdy poczuje się dobrze. Chociaż większość z nas potrzebuje wygody, funkcjonalności i bezpieczeństwa, to w zależności od stylu życia, gustu czy epoki nasze wnętrza wyglądają zupełnie inaczej. Następuje ciągła zmiana naszych oczekiwań co do roli wnętrz, w których żyjemy.

Obecnie wspólnym mianownikiem miejskiego życia jest brak czasu, ciągły ruch i przeładowanie informacją. Często borykamy się z brakiem momentu na kontemplację, a także brakiem miejsca, w którym możliwe byłoby chociaż chwilowe schronienie się przed szybko pędzącym światem. Wracając do domu, marzymy, by się odciąć. Ale czy to możliwe? Nasza codzienność staje się coraz bardziej nasycona technologią, płaskimi ekranami i touchpadami. Co więcej, wszystko wskazuje na to, że w niedalekiej przyszłości nawet ekrany zdematerializują się na rzecz hologramów. Nasze palce zostają krok po kroku pozbawiane możliwości dotykania, do której przystosowały się przez wiele tysięcy lat. Obcowanie z fakturami, materiałami o różnorodnej twardości i grubości to źródło emocji, które pozwalają rozumieć i oceniać świat.

 

 

Redukując to dotykowe spektrum do minimum, otępiamy nasze zmysły, ograniczając im dostęp do bardzo ważnych informacji haptycznych. Lidewij Edelkoort, zajmująca się przewidywaniem i opisywaniem trendów twierdzi jednak, że technologiczny postęp będzie miał odwrotny, niż by się mogło wydawać, wpływ na sposób projektowania mody i wnętrz:

,,Im bardziej cyfrowe i mniej dotykowe staje się nasze życie z technologią, tym bardziej design i moda będą skupione na dotyku i ręcznym wytwarzaniu”

mówi Lidewij. Aby podkreślić swoje przekonanie o rosnącej roli materiałów, razem z Philipem Fimmano stworzyli międzynarodowy konkurs Dorothy Waxman Textile Design Prize, który ma prezentować i nagradzać innowacje i kreatywne podejście w pracy z tkaninami.

Według prognoz, przestrzeń wokół człowieka przyszłości ma stawać się coraz bardziej nasycona tkaninami o bogactwie faktur, kolorów i technik wytwarzania. Mają one być czynnym uczestnikiem naszej przestrzeni, tworzyć charakter wnętrz. Tkaniny są zwykle przyjemne w dotyku, kojarzą się ze schronieniem i ciepłem. Przywołują emocje z przeszłości, przechowują wspomnienia i pamięć, budując nastrój miejsca.

 

 

Obecne tempo życia, a także nowe możliwości wykonywania pracy zdalnej wymagają od przestrzeni mieszkalnej dodatkowych funkcji. Ważna jest możliwość wprowadzania szybkich zmian i jasny podział oddzielający strefy pracy i życia codziennego. Współcześni nomadzi, którzy oprócz mobilności poza domem, potrzebują jej także we wnętrzach, będą coraz odważniej poszukiwać rozwiązań pozwalających na dopasowanie do swoich potrzeb. Innymi słowy: będziemy dążyć do większej personalizacji rozwiązań dostępnych na rynku. Tkaniny są lekkie i mogą być w łatwy i szybki sposób modyfikowane. Li Edelkoort podkreśla, że będziemy potrzebować więcej tkanin, ponieważ zaczniemy korzystać z naszych przestrzeni w sposób bardziej swobodny, jak nomadzi żyjący w namiotach wypełnionych mnóstwem dywanów, poduszek, kocy, gobelinów i zasłon, a po inspiracje chętnie będziemy sięgać poza ramy naszej kultury. Szczególnie cenne są tkaniny naturalne, których obecność przybliży wnętrza do natury - coraz częściej czujemy jej niedosyt.

 

 

Zainteresowanie tkaninami ma osiągnąć nowy etap, gdzie różnorodność doznań haptycznych będzie czyniła nasze wnętrza bardziej luksusowymi. Nowe sposoby tworzenia tkanin sprawią, że nawet te masowo wytwarzane będą posiadały wyjątkową wartość dekoracyjną. Materiały będą prezentowały nowe oblicze luksusu, które nie musi błyszczeć, aby robić wrażenie.

Zdematerializowana technologia już teraz zaczyna przenikać do wnętrza tkanin, wzbogacając je o dodatkowe funkcje, a także zmienny wygląd. Firma Google w projekcie Jacquard próbuje stworzyć panel do sterowania, korzystając z włókien reagujących na dotyk. Podobnie jak niemiecki brand Future-Shape starający się zaaplikować tą samą zasadę do dywanów. Rozwój technologiczny następuje dynamicznie: powstają włókna zmieniające kolor pod wpływem warunków atmosferycznych lub samopoczucia osoby, która ma z tkaniną styczność fizyczną lub wzrokową. Projektowane są tkaniny odblaskowe, a także oczyszczające powietrze z zanieczyszczeń. Tego rodzaju innowacji w życiu codziennym jest jeszcze niewiele, ale z pewnością to tylko kwestia czasu, zanim wielofunkcyjne tekstylia na dobre zagoszczą w naszych wnętrzach. A tkaniny wejdą na kolejny etap rozwoju i… ożyją.

 

 
 
 
 
Więcej zdjęć z cyklu DESIGN TRENDS na naszym Pintereście!
 
 
 
Tekst: Justyna Strociak

Ukończyła Industrial Design w School of Form w Poznaniu. W sierpniu 2014 roku razem z Magdą Gąsiorowską została finalistką konkursu dla młodych projektantów Make Me! Kilka miesięcy później razem z czterema koleżankami na zaproszenie Lidewij Edelkoort, obserwatorki i badaczki trendów, odbyła kilkudniową wizytę w paryskim oddziale firmy Trend Union, gdzie miała okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat obecnych trendów i sposobu ich analizowania. W marcu 2015 razem z Eweliną Rytel, Magdą Gąsiorowską i Aleksandrą Kalinowską ukończyła pracę nad Trendbookiem zawierającym inspiracje z dziedziny designu na rok 2016. Praca przebiegała pod okiem Zuzanny Skalskiej.

 

 

 

DESIGN TRENDS

Jako projektantka zauważam silną potrzebę ciągłego obserwowania wydarzeń związanych z projektowaniem. Ich znajomość poszerza spojrzenie na potrzeby ludzi, pomaga jaśniej je zrozumieć i celniej zdefiniować ostateczne formy projektów. Znajomość realiów, w których żyjemy, umożliwia odkrywanie nieistniejących wcześniej sytuacji wymagających innowacyjnych rozwiązań, szczególnie ważnych w świecie biznesu. Ponadto informacje o trendach mogą mieć też znaczenie dla osób chcących bardziej świadomie uczestniczyć w zmianach dziejących się dookoła.

 
 
 
x

Subscribe to our mailing list

*indicates required