21.09.2015

DESIGN TRENDS: Design DNA. Forma

Obiekty istnieją, ponieważ ogranicza je zaplanowana przez projektanta forma. To po kolorze kolejna cecha, która składa się na różnorodność kodów DNA zapisanych w obiektach.

Forma przedmiotów odbierana jest na wielu płaszczyznach. Po pierwsze widzimy ją, więc oceniamy podobieństwo do tego, co już widzieliśmy. Szacujemy, czy coś jest nowe czy stare, drogie czy tanie, jakie spełnia funkcje. Po drugie, formę odczuwamy - odbieramy przekaz emocjonalny ukryty w danym obiekcie. Formy posiadają archetypiczne cechy; dzięki ich powtarzalności i naśladowaniu natury w twórczości człowieka, odczuwamy je niemalże instyktownie. To bardzo wartościowy aspekt, który łączy nas - ludzi wywodzących się z różnych kręgów kulturowych, uczestników i konsumentów współczesnego świata  - i tworzy kulturowe, społeczne i estetyczne wspólnoty. W trakcie analizy bieżących trendów w designie, zwróciłyśmy uwagę na sześć ponadczasowych kształtów, z których teraz zaprezentuję trzy.

 

Koło to według Lidewij Edelkoortświatowej sławy trend forecoasterki i badaczki trendów, forma obrazująca charakter czasów, w których żyjemy. Wszystko zatacza kręgi, myśli i idee powracają: krążymy po orbitach historii w powtarzających się cyklach. Forma koła, figury bez początku i końca, symbolizuje jedność, równość oraz nieskończoność. Kojarzy się z uczuciem ciągłego powrotu i cykliczności wydarzeń, którym podlegają także ciała niebieskie: słońce, księżyc, planety. Forma koła “zmiękcza” odbiór obiektów, roztacza aurę harmonii, wprowadza uczucie spokoju i bezpieczeństwa.

 

 

Od dawien dawna w naturze występuje prawidłowość, polegająca na tym, iż najbardziej efektywny podział płaszczyzny na równe części, przy użyciu jak najmniejszej ilości materiału, musi opierać się na planie sześciokąta. Na bazie sześciokątów pszczoły budują plastry do przechowywania miodu, sześciokąt pojawia się też na styku baniek mydlanych. Owa zasada w myśli ludzkiej wybrzmiała w okolicach 36 r. p.n.e. Sześciokąt jest logiczny i przyjazny, jego zalety pozwoliły ludziom na postęp w budownictwie - pojawiły się mocniejsze i lżejsze konstrukcje, stosowane współcześnie choćby w przemyśle lotniczym czy kosmicznym.

 

 

Po odjęciu od sześciokąta połowy punktów zostają trzy, których połączenie tworzy trójkąt. To ważna forma, przesiąknięta także znaczeniem symbolicznym. W chrześcijaństwie trójkąt symbolizuje Trójcę Świętą, natomiast Pitagorejczycy, wierzący, że każdemu bytowi da się przyporządkować liczbę, czcili cyfrę 10 w postaci trójkąta (o bokach składających się z czterech kamyków, z miejscem na jeden wewnątrz) - zwanego “Arcyczwórką” . Z kolei w tradycji ezoterycznej trójkąt oparty na silnym fundamencie reprezentuje mężczyznę, a odwrócony, stojący na wierzchołku, kobietę. Połączenie dwóch odwróconych trójkątów oznacza zjednoczenie fizyczne i duchowe kobiety i mężczyzny.

 

 

Współcześni projektanci, odwołując się do archetypicznych kształtów, wypracowanych przez naturę, w istocie posługują się formami znanymi ludzkości od setek lat. Dzięki temu odbiór obiektów przez nas, użytkowników, jest intuicyjny i naturalny. Innymi słowy: moc tkwi w formie :)

 
 
 
 

Tekst: Justyna Strociak

Ukończyła Industrial Design w School of Form w Poznaniu. W sierpniu 2014 roku razem z Magdą Gąsiorowską została finalistką konkursu dla młodych projektantów Make Me! Kilka miesięcy później razem z czterema koleżankami na zaproszenie Lidewij Edelkoort, obserwatorki i badaczki trendów, odbyła kilkudniową wizytę w paryskim oddziale firmy Trend Union, gdzie miała okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat obecnych trendów i sposobu ich analizowania. W marcu 2015 razem z Eweliną Rytel, Magdą Gąsiorowską i Aleksandrą Kalinowską ukończyła pracę nad Trendbookiem zawierającym inspiracje z dziedziny designu na rok 2016. Praca przebiegała pod okiem Zuzanny Skalskiej.

 

 

DESIGN TRENDS

Jako projektantka zauważam silną potrzebę ciągłego obserwowania wydarzeń związanych z projektowaniem. Ich znajomość poszerza spojrzenie na potrzeby ludzi, pomaga jaśniej je zrozumieć i celniej zdefiniować ostateczne formy projektów. Znajomość realiów, w których żyjemy, umożliwia odkrywanie nieistniejących wcześniej sytuacji wymagających innowacyjnych rozwiązań, szczególnie ważnych w świecie biznesu. Ponadto informacje o trendach mogą mieć też znaczenie dla osób chcących bardziej świadomie uczestniczyć w zmianach dziejących się dookoła.

 

Więcej zdjęć z cyklu DESIGN TRENDS na naszym Pintereście!

 
 
 
x

Subscribe to our mailing list

*indicates required